Su içsem bile yarıyor diyenler doğru söylüyormuş!

Uyku bozukluğu uzmanı ve nörolog hekim Jessica Vensel Rundo, yatmadan ilkin ne kadar su içtiğinize niçin dikkat etmeniz icap ettiğini konu alıyor.
GÜN İÇİNDE SU İÇMEYİ NE ZAMAN BIRAKMALIYIZ?
Genel olarak yatma saatinizden iki saat ilkin su içmeyi bırakmanız önerilmektedir.
 Bu sayede, gecenin bir yarısı uykunuzu bölüp wcye gitmeniz gerekmez.
Gece yatmadan ilkin susadıysanız ya da gecenin bir yarısı susuz kaldığınız için uyandıysanız, su içmenizde bir sakınca yok.
Bu aşamada dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan bir bardaktan fazla su tüketmemek ve suyu minik yudumlar halinde yavaş yavaş içmek. Aslen bu durum bir tek su için geçerli değildir.  Gece yatmadan iki saat öncesinde çay, kahve ve meve suyu alımını da kesmeniz gerekir. Bu sayede vücudunuzu gereksiz sıvılarla doldurmamış olmuş olursunuz.
UYUMADAN HEMEN ÖNCE NEDEN SU İÇİLMEZ?
Vücudu susuz bırakmamak büyük ehemmiyet taşıyor olsa da iyi bir gece uykusu da oldukça önemlidir. Gece uykunuzdan uyanıp wcye gitmek uykunuzu bölen etkenlerin başlangıcında geliyor. Bu aşamada uykunuz tertipli olarak bölünüyorsa bazı rutinlerinizi değiştirmenin zamanı gelmiş anlamına gelir.
Dr. Vensel Rundo, “Gece uyanmaları uyku düzeninizi bozmaya ve yine uykuya dalmada güçlük çekmenize niçin olabilir” diyor. Uykunuz her gece devamlı kesintiye uğradığında uyku yoksunluğuna bile niçin olabilecek sorunlara yol açarak uyku kalitenizin düşmesine niçin olabilir.
Tabip Rundo, uyku yoksunluğu yaşayan kişilerin bununla beraber bağışılık sisteminin eskisi kadar kuvvetli çalışmadığı mevzusunda uyarıda bulunuyor.
Arada bir gece uykunuzdan wcye gitmek için kalkmak bir problem teşkil etmese de devamlı olan uyku kesintileri ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Son Dakika Haberler