Nazmi Arıkan kimdir, niçin, iyi mi öldü? Nazmi Arıkan’ın katilinin ifadesi var mı?

14.07.2022 12:00 Son Güncelleme: 14.07.2022 12:02 Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Kurucusu Nazmi Arıkan, Çanakkale’nin Gelibolu ilçesindeki çiftliğinde ölü bulunmuş oldu. İhbar üstüne çiftliğe savcı, jandarma ve sıhhat ekipleri geldi. Sıhhat ekibinin yapmış olduğu incelemede Arıkan ve Eker’in bıçaklanarak öldürülmüş olduğu belirlendi. 1996-1997 eğitim öğretim senesinde Fen Bilimleri Merkezi Dershanesi’ni devralan 69 yaşındaki Arıkan, bir dönem MEF Dershanesi’nde öğretmenlik yapmıştı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Mühendisliği’ni okuyan Arıkan, eğitimin derhal her kademesinde ortalama 45 yıldan fazla süre bulunmuştu.
NAZMİ ARIKAN NASIL ÖLDÜRÜLDÜ?
30’a yakın çalışanının bulunmuş olduğu çiftlikte kendisine de müstakil bir ev yaptıran Arıkan, hafta sonları çiftlikte vaktini geçiriyordu. Arıkan, şoförü Şerif Eker ile beraber bayramdan bigün ilkin çiftliğe geldi.  Gece geç saatlerde veterineri ve şoförü Şerif Eker ile beraber yiyecek yiyen Arıkan, saat 24.00 sularında uyumak için odasına çekildi. Baytar çiftlikten ayrılırken şoförü Eker ise kendi odasına geçti. Sadece sabaha karşı eve giren kimliği belirsiz şahıs ya da kişiler, Arıkan ve Şerif Eker’i bıçaklayarak öldürüp evden ayrıldı. Ertesi gün Arıkan ve Eker’den haber alamaya çalışanları, çiftlik evine gitti. Arıkan ve şoförü Şerif Eker’i kanlar içinde gören çalışanlar, durumu jandarmaya bildirdi. Vaka yerine gelen jandarma vaka yeri araştırma ve 112 Acil Sıhhat ekipleri, Arıkan ile Eker’in onlarca kere bıçaklanarak öldürüldüğünü tespit etti. NAZMİ ARIKAN’IN KATİLİ YAKALANDI MI?
Meşhur eğitimci Nazmi Arıkan cinayetinde yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Bilgileri CNN Türk İstihbarat Şefi Nihat Uludağ aktardı. Uludağ’ın değerlendirmeleri şu şekilde; “Eğitim camiasını hakikaten derinden sarsan bir katliam bu. Eğitim camiasını üzen bir vakaydı. Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı dün itibarıyla yoğun bir emek verme başlatmıştı. Ve Nazmi Arıkan ile şoförünü öldüren zanlı U.A. İstanbul Etiler’de gizlendiği adresinde kıskıvrak yakalandı. Gözaltına alınan zanlı Çanakkale’ye götürüldü ve şu an sorgulanıyor.
Nazmi Arıkan, eğitim toplumunda malum, tanınan mühim bir isim. Fen Bilimleri Eğitim Kurumları’nın kurucusu ve eğitim toplumunda da takdir ve saygı gören bir isimdi. Şoförüyle beraber Çanakkale Gelibolu’daki çiftlik evine gitmişti. Orada bayram tatilini geçirmek istiyordu fakat gece saat 24.00 sıralarında çiftliğine gelen bir katil zanlısı tarafınca vahşice bıçaklanarak hem şoförü hem kendisi öldürülmüştü.
Çanakkale Cumhuriyet Başsavcılığı derhal bir emek verme başlattı ve katil zanlısının Çanakkale’ye otobüsle geldiği, ondan sonra bir taksiye binmiş olduğu ve taksiyle de bu vaka yeri çiftliğe geldiği ve gece 24.00 sıralarında çiftliğe girip bu yırtıcı cinayeti işledikten sonrasında gene aynı geldiği taksiye binerek vaka yerinden kaçtığı tespit edildi. Meydana getirilen kamera takiplerinden katil zanlısın İstanbul’a geldiği tespit edildi. Katil zanlısını taşıyan taksi şoförüne ulaşıldı. Katilin kimlik bilgilerine ulaşıldı ve İstanbul’daki adres tespit edildi. Dün gece itibarıyla U.A. İstanbul’da Etiler’de gizlendiği adresinden kıskıvrak gözaltına alındı. Çanakkale Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafınca da sorgulanıyor”.
NAZMİ ARIKAN’I NEDEN ÖLDÜRDÜ?
Ön bir ifadesi var. Nazmi Arıkan ile katil zanlısı içinde dershane işletmeciliği mevzusunda daha evvelinde oluşan antak kalma olduğu ve ondan sonra bu anlaşmanın bozulmuş olduğu ve katil zanlısı da bu anlaşmayı husumete dönüştürdü. Ve daha sonrasında bu noktaya geldiği yönünde bilgiler var. Doğal olarak detaylı bilgiler de bu soruşturmanın tamamlanmasının peşinden ortaya çıkacak. Nazmi Arıkan’ın tanımış olduğu bir isim. İddiaya bakılırsa; tehdit alındığı bir yönünde bilgiler var.
NAZMİ ARIKAN KİMDİR?
16 Mart 1953’de Yozgat, Sorgun, Salur köyünde dünyaya geldi. Salur Köyü İlkokulu, Sorgun Ortaokulu, Tokat Öğretmen Okulu ve Gazi Eğitim Enstitüsü’nü tamamladı. Bolu Adam Öğretmen Okulunda bir yıl öğretmenlik yapmış oldu. Bir dönem öğretmenlikten uzaklaştırıldı. Mecburi olarak dershaneciliğe başladı. Dershanecilik yaparken İTÜ Makina Mühendisliği’nden de mezun oldu.
Hemen sonra 5 yıl bir fabrikanın genel müdürlüğünü yapmış oldu. MEF dershanelerindeki 23 yıl öğretmenlik ve yöneticilik yaptıktan sonrasında 1996-1997 öğretim senesinde Fen Bilimleri Merkezi Dershanesini devraldı. Tek şube olarak devraldığı dershaneyi 2004’e kadar geçen sürede 100 şubeli bir kuruma dönüştürdü. Fen Bilimleri Eğitim Kurumları’nda vazife meydana getiren Kurtuluş ve Kazım adlarında iki evladı var. Ülke genelinde eğitime ilişkin 1500 den fazla konuşma verdi.
 
Esnaf bıçaklamıştı; 66 günlük yaşam mücadelesini yitirdi

Son Dakika Haberler