Nazmi Arıkan kimdir, kaç yaşlarında, niçin öldü? Nazmi Arıkan’ın yaşamı hakkında bilgiler…

14.07.2022 07:48 Son Güncelleme: 14.07.2022 07:50 Fen Bilimleri Eğitim Kurumları Kurucusu Nazmi Arıkan, Çanakkale’nin Gelibolu ilçesindeki çiftliğinde ölü bulunmuş oldu. İhbar üstüne çiftliğe savcı, jandarma ve sıhhat ekipleri geldi. Sıhhat ekibinin yapmış olduğu incelemede Arıkan ve Eker’in bıçaklanarak öldürülmüş olduğu belirlendi. 1996-1997 eğitim öğretim senesinde Fen Bilimleri Merkezi Dershanesi’ni devralan 69 yaşındaki Arıkan, bir dönem MEF Dershanesi’nde öğretmenlik yapmıştı. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Makine Mühendisliği’ni okuyan Arıkan, eğitimin derhal her kademesinde ortalama 45 yıldan fazla süre bulunmuştu.
NAZMİ ARIKAN KİMDİR?
16 Mart 1953’de Yozgat, Sorgun, Salur köyünde hayata merhaba dedi. Salur Köyü İlkokulu, Sorgun Ortaokulu, Tokat Öğretmen Okulu ve Gazi Eğitim Enstitüsü’nü tamamlamış oldu. Bolu Adam Öğretmen Okulunda bir yıl öğretmenlik yapmış oldu. Bir dönem öğretmenlikten uzaklaştırıldı. Mecburi olarak dershaneciliğe başladı. Dershanecilik yaparken İTÜ Makina Mühendisliği’nden de mezun oldu. Sonrasında 5 yıl bir fabrikanın genel müdürlüğünü yapmış oldu. MEF dershanelerindeki 23 yıl öğretmenlik ve yöneticilik yaptıktan sonrasında 1996-1997 öğretim senesinde Fen Bilimleri Merkezi Dershanesini devraldı. Tek şube olarak devraldığı dershaneyi 2004’e kadar geçen sürede 100 şubeli bir kuruma dönüştürdü. Fen Bilimleri Eğitim Kurumları’nda vazife meydana getiren Kurtuluş ve Kazım adlarında iki evladı var. Ülke genelinde eğitime ilişkin 1500 den fazla konuşma verdi.
Nazmi Arıkan 2018 senesinde Özgürlük Gazetesi’nden Nuran Çakmakçı’ya verdiği bir röportajda şunları söylemişti;
En başarısız olduğum alan İngilizceyi öğrenmemek. Eğitimimi kişisel gelişim için yapıyorum. Oğlumla birlikte yüksek lisans yapıyorum. Hepimiz hayatına yatırım yapsın, ileride bu yatırım karşısına gelir. Para peşinden koşana gelmiyor, işini doğru yapana gidiyor. Büyük oğlum kurumların eğitim öğretiminden, minik oğlum yayınlardan görevli. Onlar bu işi benden daha iyi yapıyorlar. Kurumların sürekliliği onu devam ettirecek kişilerle oluyor. Eğitim işi yapınak şeklinde değil, profesyonllerle bazen sorun yaşanıyor, evlatların bu işi devam ettirmesi lazım. Ben emekliliğe doğru adım attım, Çanakkale’de çiftçilik yapacağım ortamı hazırlıyorum. Aile şirketlerinde devir teslim mühim. Hepimiz iyi mi devir teslim yapacağını iyi planlamalı. Eskiler koltuğa sarılıyor, yeniler de onu düşürmek için koltuğun altına muz kabuğu koyuyor. Kimse bunu yaşamasın.
Esnaf bıçaklamıştı; 66 günlük yaşam mücadelesini yitirdi

Son Dakika Haberler