Mbaye Diagne, Gueye ile ne konuştuğunu deklare etti

14.07.2022 13:35 Haber Deposu: DHA Medipol Başakşehir karşılaşmasında yaşamış olduğu sakatlıktan bahseden Diagne, “Hepimiz görmüş oldu aslına bakarsanız ekranlarda iyi mi bir sakatlık bulunduğunu. Başakşehir’le oynadığımız maç esnasında, sahada gerçekleşti. Ben de açıkçası iyi mi bulunduğunu oldukca anlamadım. Acayip bir sakatlıktı. Biz doğal ki futbolcular olarak işimizi yapıyoruz fakat her şey de bizim işimiz değil. Bu şekilde bir sakatlık olabiliyor. Bu aşamada Tanrı’ın işine karışılmaz diyoruz ve devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.
“ŞU ANA KADAR HİÇBİR ANTRENMANI KAÇIRMADIM”
Sakatlığının üstünden 6 ay geçtiğini dile getiren Senegalli golcü, “Oldukca sıkıntılı bir süreçti. Ben de bu süreçte Senegal’e, ailemin yanına gittim. Orada onlardan güç alıp çalışmalarıma başladım. Hemen sonra buraya geldim çalışmalara devam etmek için. Kolay bir süreç değildi, oldukca zor bir süreçti. Bilhassa ilk 3 ay oldukca fazla hareket etmemem gerekiyordu. Fakat elhamdülillah şimdi tekrardan çalışabiliyorum. Takımla birlikte antrenmanımızı yapıyoruz. Şu ana kadar da hiçbir antrenmanı kaçırmadım. Bu şekilde çalışmalarıma devam edip iyi bir sürem başlangıcı yapmak isterim” diye konuştu. “YENİ SEZONLA BİRLİKTE YENİ BİR DİAGNE GÖRECEKSİNİZ”
Geçen sezona iyi bir başlangıç yaptığını hatırlatan Diagne, şunları söylemiş oldu: “Hem lige hem de Avrupa ligine iyi bir başlangıç yapmıştım.  Sadece doğal hocamız karar veriyordu kimin oynayacağına, kimin oynamayacağına. Doğal ki ben kendi açımdan baktığım süre işimi iyi halletmeye çalıştım. Öteki forvet oyuncularımız da aynı şekilde. Antrenmanlarda da devamlı üçümüz iyi birer performans göstermeye çalışıyorduk. Sadece takdir hocamızındır. Futbol böyledir. Siz mental olarak, fizyolojik olarak kendinizi iyi hazırlayabilirsiniz. Esasen ekip içinde kendinizi iyi bir halde tutmanız gerekir. Bu dönem geçti, artık yeni bir sayfa açılıyor. Yeni sezonla beraber yeni bir Diagne görmüş olacaksınız. Fizyolojik ve mental olarak da kendimi hazırlıyorum yeni sezona.”
“TEKRARDAN ÜST DÜZEY FORMUMA DÖNMEK İSTİYORUM”
Galatasaray’da yeni bir devrin başladığını kaydeden Mbaye Diagne, “Yeni bir hocamız var, yeni bir başkanımız var, yeni bir sportif direktörümüz var, yeni oyuncularımız geldi. Sadece baktığımız süre biz burada deneyimliyiz. Bu deneyimlerimizin de emek vererek üzerine koyarak devam etmemiz gerekiyor. Benim herhangi bir kişiyle hiçbir şekilde bir sorunum yok. Maksimum derecede çalışmaya, çalışmalarıma devam etmeye çalışıyorum. Ve tekrardan üst düzey formuma dönmek isterim. Türk Ligi benim doğal ki de uzun senelerden beri oynadığım bir lig ve bu ligi de iyi bir halde biliyorum. Hemen hemen tam kapasitemi de gösteremedim sakatlıklardan dolayı sadece çalışmalarıma devam edeceğim. Ve sonrasında da doğal ki hocamız sonunda kimin sahaya çıkıp çıkmayacağına karar verecektir” dedi.
“KAFA OLARAK, MENTAL OLARAK ŞU ANDA HER ŞEKİLDE KENDİMİ GALATASARAY’A ADAMIŞ DURUMDAYIM”
Kimselerle herhangi bir problemi olmadığını belirten 30 yaşındaki golcü, “Burada 5 forvet olsa da ben bundan hiçbir şekilde korkmuyorum. Şundan dolayı tüm hayatımı aslına bakarsanız rekabet içinde geçirdim. Bu naturel bir süreç, hatta Galatasaray olarak da minimum 4 tane forvetimiz olması gerekiyor diye düşünüyorum. Daha evvelinde de Falcao vardı, Halil vardı, Mohamed burada. Sadece devamlı ekstradan fazla forvetlerimiz oluyordu, sayımız fazla oluyordu. Bu yıl de ekstradan 2 şahıs daha olabilir. Ben en iyisini oynamak için buradayım. Galatasaray’ın hala sözleşmeli futbolcusuyum. 1 yıl daha burada sözleşmem var. Kafa olarak, mental olarak şu anda her şekilde kendimi Galatasaray’a adamış durumdayım. Daha önceki senelerde de fedakarlık yaptım. Gittim, geri geldim. Sadece şu anda sözleşmem devam ediyor ve ben Galatasaray’dayım” şeklinde konuştu.
“TÜRKİYE’DE KAZANILMASI GEREKEN HER ŞEYİ KAZANDIM, TEKRARDAN AYNI ŞEKİLDE KAZANMA İSTEĞİM VAR”
Kasımpaşa’da oynadığı dönemde tüm maçlarda süre aldığını hatırlatan Diagne, “Buraya sürem ortasında geldim ve o dönemki hedefimiz de şampiyonluk ve kupaydı. Ben de açıkçası yapmam gerekeni yaptım ve orada gollerimi attım, kupalarımızı kazandık. Benim için açıkçası 2 şey oldukca mühim, hocamın bana itimat duymasını isterim ve hocamın bana süre vermesini isterim. Asla kimsenin aklında bir kuşku olmasın. Geçmişte baktığımız zamanda doğal ki en oldukca gol atan oyuncu oldum. Burada, Türkiye’de kazanılması ihtiyaç duyulan her şeyi kazandım. Lig kupası kazandım, Türkiye Kupası kazandım. En oldukca gol atan yabancı olma unvanını da kazandım. Ve şimdi de yeni bir sürem başlıyor. Ben de hazırlıklarımı yapıyorum ve tekrardan aynı şekilde kazanma isteği var bende de. Bende açlık isteği var, şampiyonluk için. Destek ve itimat olduğu sürece iyi bir halde devam edeceğimi düşünüyorum” ifadelerini kullandı.
“BENİM OYNAMAYA İHTİYACIM VAR, OYNADIKÇA AÇILAN BİR OYUNCUYUM”
Diagne, sakatlık öncesinde istediği süreleri elde edemediğini söyleyerek, şunları belirtti: “Şundan dolayı baktığımız süre her hafta forvet hattımız değişiyordu. Bir tek ligde de değil, Avrupa Ligi’nde de aynı şekilde değişiyordu. Halil oynuyordu, Mohamed oynuyordu. Sadece bunlar üstünde oldukca fazla konuşmaya gerek yok açıkçası. Ben maksimumu verdiğimi düşünüyorum. Ve kulübede oturduğum süre da pozitif kalmaya çalıştım devamlı. Sadece daha evvelinde söylediğim şeklinde, benim oynamaya ihtiyacım var. Oynadıkça oluşturulan bir oyuncuyum. Türkiye’deki en iyi forvetin kendim bulunduğunu düşünüyorum. Baktığım süre elde ettiğim başarılardan bu tarz şeyleri görebiliyoruz. Gol atmakla ilgili kalitemi hepimiz biliyor ve isteyince de neler başarabileceğimi kendim de biliyorum.”
“BİZ İYİ FORVETLERİZ, BAŞKASININ ALINMASINA GEREK YOK”
Takımdaki eksiklerle ilgili gelen soruya Senegalli golcü, “Şimdi takımın bir tarafının tamamlanmamış olup olmadığıyla ilgili ben bir şey söylemem, bundan dolayı ben hoca değilim. Bunu değerlendirebilecek bir konumda değilim. Sadece Galatasaray’da gol atmak kolay değildi. Şundan dolayı top istediğimiz şekilde bizlere ulaşmıyordu. Ve günün sonunda baktığımız süre da gol atamadığımız zamanda suçlananlar çoğu zaman ben ve ötekiler oluyordu. Sadece geçen seneyle ilgili baktığımız süre aslen bu tüm takımın başarısızlığıydı. Bir şahıs, iki şahıs demek yanlış olur. Bunu da bu yıl ekip olarak hep birlikte onarım etmemiz gerekiyor. İyi bir orta saha alınabilir, bununla ilgili bir şey söylemem sadece forvet hattı için Mohamed olsun, Gomis olsun, ben olayım iyi forvetleriz ve başkasının alınmasına gerek olmadığını düşünüyorum. Gomis’in geçmişine baktığımız süre büyük bir forvet. Burada yaşamış olduğu başarılar da ortada. Mohamed de aynı şekilde. Bizlere bir tek kanatlardan olsun, orta sahadan olsun topu aktarabilecek oyunculara ihtiyacımız var” yanıtını verdi.
“HİÇBİR ŞEYDEN KORKMUYORUM, TÜRKİYE’DE NASIL GOL ATILACAĞINI BİLİYORUM”
DHA muhabirinin, “Bu sürem kaç gol atacağını düşünüyorsun sorusu üstüne Diagne, “Bu suali doğal ki şu anda cevaplayamam. Şundan dolayı buradaki gol sayısı, tamamıyla oynayacağım maç sayısına bağlı. 20 gol derim, 10 maç oynarım. Doğal ki de bu hedefi tutturamam hiçbir şekilde. Bir forvet olarak bir tek zamana ihtiyacım var sahada. Sadece hiçbir şeyden korkmuyorum. Türkiye’de iyi mi gol atılacağını biliyorum. Bir tek çalışmalarıma devam etmem gerekiyor. Galatasaray’da oynadığınız süre devamlı için gol atmaya fırsatlar bulursunuz. Kerem şeklinde, Yunus şeklinde kaliteli kanat oyuncularımız da var. Doğrusu 20 maçta 10, 12 gol niçin olmasın” yanıtını verdi.
“GUEYE BENİM KARDEŞİM GİBİ, KENDİSİYLE GALATASARAY İLE İLGİLİ KONUŞMADIK”
Galatasaray ile adı anılan Senegalli orta saha Idrissa Gueye ile görüşüp görüşmediğiyle ilgili izahat icra eden Diagne, “Doğal ki kendisini tanıyorum. Benim kardeşim şeklinde. Ulusal takımda birlikte oynadım kendisiyle, bununla beraber aynı şehirde oturuyoruz Senegal’de. Hatta Paris’e gittiğim süre Neymar’la çektirdiğim fotoğraflarda da o beni çağrı etmişti, onunla birlikte gitmiştik o geceye. İyi bir oyuncu bulunduğunu düşünüyorum. Galatasaray’a gelirse de iyi olacağını düşünüyorum. Sadece herhangi bir görüşmem olmadı kendisiyle. Ümit ederim buraya gelir. Açıkçası Galatasaray’dan bana bir şey söylenmedi, hani konuşuldu gibilerinden. Ben de onun için bir şey sormadım kendisine. Daha oldukca yalan haber bulunduğunu düşündüm. Ümit ederim Galatasaray kendisiyle ilgileniyordur. Buraya gelmesi iyi olur o da benim için. Kendisi benim kardeşim şeklinde” şeklinde konuştu.
“GALATASARAY TARAFTARI ZOR ZAMANLARIMDA BANA ÇOK FAZLA DESTEK OLDU”
30 yaşındaki santrfor, Galatasaray taraftarıyla iyi bir bağları bulunduğunu söyleyerek şu ifadeleri kullandı: “Onlar beni, ben de onları oldukca fazla seviyorum. Zor zamanlarımda da bana oldukca fazla destek oldular. Galatasaray taraftarının en iyisini hak ettiğini düşünüyorum. Şundan dolayı Galatasaray için her şeylerini veriyorlar, hayatlarını veriyorlar. Ikimiz de onların bu ilgisinden dolayı oldukca memnunuz. Buradan onlara iyi bayramlar arzuluyorum ve yeni sezonda da bizi desteklemelerine devam etmelerini isterim.”
“GENÇLERLE İLGİLENMEYİ SEVİYORUM, BURADA AİLE GİBİYİZ”
Olimpiu Morutan’ın kendisi için bir kardeş şeklinde bulunduğunun altını çizen Mbaye Diagne, “Kendisinin iyi biri bulunduğunu düşünüyorum. Ben açıkçası naturel olmayı seviyorum ve nasılsam o şekilde davranıyorum. Gençlerle ilgilenmeyi de seviyorum. Onlara ağabeylik edecek,  yön gösterecek birisine gerekseme bulunduğunu düşünüyorum. Hamza olsun, öteki gençler olsun. 8-10 yaş fark olsa da oldukca fark etmiyor, burada kardeş gibiyiz ve aile gibiyiz. Futbol doğal ki elbet bigün bitecek. Bir tek futbol bittikten sonrasında iyi ilişkilerimin kalması, iyi anılar biriktirmek isterim. Bir tek bu” dedi.
“BAŞKA İNSANLARA YARDIMCI OLMAK BENİM İÇİN BİR GÖREV”
Senegal’deki insanlara yardım ettiğini ve bunun lüzumlu bulunduğunu düşündüğünü kaydeden Diagne, “Ben yokluktan gelen bir ailede büyüdüm. Varlıklı olmayan bir ailede büyüdüm. Fena zamanlar da geçirdim sadece Tanrı bu mevzuda bana devamlı için yardım etti. Dakar’da her insana sorabilirsiniz, ailesi olmayan, anası yada babası olmayan küçüklere devamlı yardım etmeye çalşırım. Bu benim hayatımın amacı şeklinde ve hayatımın sonuna kadar da bunu yapmak isterim. Çocukken, daha gençken Tanrı’a devamlı için yakarış ederdim, bana bu mevzuda destek olması ve benim de insanlara destek olmam için. Esasen bu nedenden dolayı da genç yaşta ailemin yanından ayrıldım. Senegal’in dışına çalışmaya gittim ve şimdi başka insanoğlu da devamlı benden yardım istedikleri süre, bilet olsun, başka bir şey olsun devamlı destek olmaya çalışırım ki onlar da hayatlarını kazansın, yeni bir yaşam kursunlar. Ben bu mevzuda hiçbir şey yapmadan duramam. Başka insanlara destek olmak benim için bir vazife” ifadelerini kullandı.
“TÜRKİYE’NİN EN İYİ DEFANS OYUNCULARI VE KALECİLERİ BİZDE”
Son olarak Süper Lig’de kendisini en oldukca zorlayan müdafa oyuncularının Marcao ve Luyindama bulunduğunu belirten Diagne, “Defans olarak doğal ki Marcao ve Luyindama derim. Türkiye’de bu defans oyuncuları haricindeki tüm takımlara gol atmışlığım var. Dışarıda yürüdüğüm süre için kafam devamlı dik bir halde yürürüm. Şundan dolayı burada neleri gerçekleştirdiğimi biliyorum. Sanırım 78 maçta 54 gol attım, sonuçlar ortada. Doğrusu diyebileceğim şu ki en iyi defans oyuncuları bizde, Marcao ve Luyindama. Onlarla antrenman yaptığınız süre başka hiçbir defans oyuncusu sizi durduramaz. Esasen onlarla oldukca iyi bir halde antrenman yaparsınız. Kaleci olarak da doğal ki en iyi kaleciler bizde. Muslera aslına bakarsanız tartışılmaz ve Okan. Başka da yok. Türkiye’nin en iyi defans oyuncuları ve en iyi kalecileri bizde” diyerek sözlerini noktaladı.

Son Dakika Haberler