Kurban Keserken Okunacak Dualar Nedir? Kurban Kesilirken Hangi Yakarış Okunmalı?

08.07.2022 11:08 Son Güncelleme: 08.07.2022 11:09 Kurban Keserken Okunacak Dualar Nedir? 
   Kurban keserken okunması ihtiyaç duyulan duaların bilinmesi gerekmektedir. Bir kurbanı kesmeden ilkin üç kez “Bismillahi Allahü ekber” denilmesi gerekir. Sonrasında kurban sahibi yada vekili tarafınca “İnnî veccehtu vechiye lillezî fataras semâvâti vel arda hanîfen ve mâ ene minel muşrikîn.” duası okunması mümkün.
 
 Okunduktan sonrasında derhal arkasından “İnne salâtî ve nusukî ve mahyâye ve memâtî lillâhi rabbil âlemîn.” denilir. Peşinden; Allahü ekber Allahü ekber. Lâ ilâhe İllâllahü vallahü ekber. Allahü ekber ve lillâhil hamd şeklinde tekbir getirilir ve Bismillahi Allahü Ekber denildikten sonrasında kurban kesilebilir. 
 
  Kurban Kesilirken Hangi Yakarış Okunması mümkün?
 
 Kurban kesilirken besmele çekilmesi ve arkasından da bazı duaların okunması gerekmektedir. Kurban kesecek olan kişinin kesmeden ilkin üç kez “Bismillahi Allahü ekber” demesi gerekir. Sonrasında ise “De ki: Şüphesiz benim namazım, ibadetim/kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi âlemlerin Rabbi Tanrı içindir. O’nun ortağı yoktur. Bana yalnız bu emredildi ve ben müslümanların ilkiyim.” (En’âm, 6/162-163) ayeti okunabilir.
 
 Bununla birlikte okunması ihtiyaç duyulan ayetlerden birisi de “Ben, hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben, Tanrı’a ortak koşanlardan değilim.” (En’âm, 6/79) olarak ifade edilebilir. Kurban kesmeye niyet ettikten sonrasında kurban kesmenin gerekliliklerinin de yerine getirilmesi oldukça önemlidir.
 
 Kimler Kurban Kesmek ile Mükelleftir?
 
 Kurban kesmek mal ile meydana getirilen ibadetler içinde yer verilmiştir. Akıl sağlığı yerinde olan ve buluğluk çağına girmiş olan kişilerin eğer dinen varlıklı sayılacak kadar mal varlığı bulunuyorsa kurban kesmesi gerekmektedir. Kişinin kurban kesmesi için temel gereksinimleri ve borçları haricinde 80.18 gr altın yada değerinde bir eşyaya haiz olması gerekmektedir. Haiz olunan bir eşya, para yada altın olabilir. Dinen bu şartlara uygun olan kişilerin kurban kesmeleri gerekir. 
 

Son Dakika Haberler