Karpuz ve peynir tehlikeli ikili!

Yazın rejim yapanların ve öğünü hafifçe geçirmek isteyenlerin tercih etmiş olduğu “karpuz-peynir ikilisi” görünmüş olduğu kadar masum değil. Diyetisyen Aysun Yurdakul, bu ikilinin fazlaca oranda tüketilmesi halinde kiloya niçin olacağını söylemiş oldu:
“Karpuz-peynir ikilisinin fazlaca oranda tüketilmesinin kilo verdirmek yerine kilo aldıracağı unutulmamalı. Tercih edilen peynir, eğer fazlaca yağlı ve tuzlu ise karpuzun miktarını da fazla kaçırırsanız,masum görünen bir öğün, tam bir rejim faciasına dönüşebilir.
Karpuz yaz meyveleri içinde su oranı en yüksek olanı; bununla beraber tadı ve serinletici özelliğinden dolayı en fazlaca tercih edilen meyve. Karpuz -peynir ikilisini rejimlerde ana öğün olarak kullanmak yerine, miktarı iyi ayarlandığı süre iyi bir ara öğün olarak kullanmakta fayda vardır. Sadece 15 tane üzümün, 12 tane kirazın, 5 tane eriğin ya da 1 tane incirin 1 porsiyon meyve yerine geçtiğini düşünürsek, akşam yemekten sonrasında tv karşısında yenilen meyve tabaklarının ne kadar kalorili bulunduğunu bilmemiz gerekir. Bilhassa diyabet hastalarının da meyve şekerini fazla aldıkları süre şekerlerini yükselteceğini bilmeleri gerekir.”
ANTİOKSİDAN VE SU DEPOSU 
Karpuz, C vitamini deposu ve muhteşem bir antioksidan meyve. Potasyum ve posa içinde ne olduğu yüksek. Büyük bir dilim karpuz günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 80’ini karşılar. İçerdiği likopen ve beta karoten yardımıyla tam bir cilt yenileyicisi ve bağışıklık sistemi destekleyicisi.
Uzmanlar, bununla beraber iyi bir lif deposu olduğundan bağırsak hareketlerini düzenleyen ve Bağırsak Kanserini önlemede rol oynayan karpuzun çekirdeklerinin de, içinde bulunan cucurbocitrin adlı Madde ile kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine destek bulunduğunu kaydetti.Karpuzdaki potasyum, böbreklerin daha iyi çalışmasını ve böylece böbrekler tarafınca vücuttan Sodyumun atılmasını hızlandırır. Fazla sodyumun vücuttan atılması sonucunda da kan Basıncı dengelenir, kalp işlevleri düzenlenir ve kalp krizi riski azaltılır.

Son Dakika Haberler