James Webb Uzay Teleskobu nerede, özellikleri neler?  NASA James Webb Uzay Teleskobu fotoğrafı

13.07.2022 09:27 Son Güncelleme: 13.07.2022 09:28 Kızılötesi astronomi kullanılarak uzayın en derin ve geniş görüntüsünü oluşturan James Webb Uzay Teleskobu uzay alanında yeni bir çığır açtı. Daha derin görüntüler yardımıyla uzay hakkında daha çok bilgiye haiz olunabilen değişen teknolojinin yaygınlaşması bu alandaki informasyon birikimini de artıracak.
NASA JAMES WEBB UZAY TELESKOBU FOTOĞRAFI
NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu vesilesiyle paylaşmış olduğu ilk fotoğraf şu şekilde;
 
JAMES WEBB UZAY TELESKOBU NEREDE, ÖZELLİKKLERİ NELER?
James Webb Uzay Teleskobu kızılötesi astronomiye yönelik bir uzay teleskobudur. Uzaya gönderilmiş en kuvvetli teleskoptur. Eskiyen Hubble Uzay Teleskobu’nun kısmen ardılı olacak şekilde planlanmış, NASA öncülüğünde ve ESA ile CSA’nın desteğiyle geliştirilmiştir. Aralık 2021’de fırlatılmış ve Ocak 2022’de yörüngesine girmiştir.
Adını 2002’de NASA’nın Apollo programından görevli müdürü olan James E. Webb’ten alan JWST, 6,5 metre genişliğinde altın kaplama bir aynayla donatılan kızılaltı bir teleskoptur. Bu ayna, 13.5 milyar ışık yılı uzağı, doğrusu evrenin ilk yıldızlarının oluştuğu zamanı görmesini olanaklı kılmaktatır.
JWST, NASA’nın başkanlığında 15 değişik devletin, Avrupa Uzay Ajansı ve Kanada Uzay Ajansı’nın ortak yürüttüğü bir projedir. Kızılötesi ışığı gözlemlemek için ayarlanmış olan 6,5 metrelik bu teleskop, Dünya’dan neredeyse 1,5 milyon kilometre uzaklıkta yörüngeye yerleştirilmiştir. Bu uzaklık, Dünya ile Ay arasındaki uzaklığın dört katı kadardır.
1995’te Hubble’ın ardılı olarak tasarlanan JWST’in tamamlanması uzun sürdü, birçok teknik engelle karşılaştı. 25 Aralık 2021 tarihinde fırlatıldığında L2 konumu çevresinde, Güneş’ten uzak, Dünya’nın yörüngesinin 1,5 milyon kilometre ötesinde bir yerde sıkı bir yörüngeye oturmuştur. L2 konumu, uzayda Güneş’in ve Dünya’nın kütleçekiminin beraber çalışıp Güneş’in çevresinde yörüngede dönen bir nesneyi Dünya’yla aynı oranda çekmiş olduğu, yörünge dönüşünü bir yılda yapmasını sağlamış olduğu yerdir. Doğrusu JWST, büyük seviyede Dünya’nın gölgesindedir; bu durum Güneş’ten gelen ısı kirliliğini önler ve teleskobun derin uzayda oldukca nefes kızılaltı kaynakları saptamasını olanaklı kılar. NASA, teleskobun Ay’daki bir yabanarısının ısısını dahi saptayabildiğini iddia etmektedir.
Kainatın en derin görüntüsü!

Son Dakika Haberler