Biden, Suudi Arabistan ziyaretinin nedenini deklare etti

Biden, Washington Post (WP) gazetesi için “Suudi Arabistan’a niçin gidiyorum” başlıklı bir yazı kaleme aldı.
KAŞIKÇI CİNAYETİ
13-16 Temmuz tarihlerinde İsrail, Batı Şeria ve Suudi Arabistan’a gerçekleştireceği ziyaretin hem bölge hem de ABD’nin çıkarları için mühim olduğuna işaret eden Biden, “Gelecek hafta, ABD’nın bölgedeki iletişimi açısından daha oldukça ümit vaat eden bir periyodu başlatmak için Ortadoğu’ya gideceğim” dedi. Biden, Suudi Arabistan mevzusunda da “açık senet” politikasını bitirdiklerini kaydederek, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine ilişkin haber alma raporunu yayımladıklarını ve bu mevzuda 76 kişiye yaptırım uyguladıklarını anımsattı. ABD Başkanı, bu ziyaretine birçok kişinin karşı çıktığını bildiğini ve insan haklarının devamlı hem İsrail’de hem Batı Şeria’da hem de Suudi Arabistan’da gündeminde olacağını kaydederek, şu ifadeleri kullandı:
“Başkan olarak, ülkemizi güçle ve güvenli tutmak benim işim. Rusya’nın saldırganlığına karşı durmalıyız, kendimizi Çin ile savaşım için en iyi yere konumlandırmalıyız, tüm dünya için daha oldukça istikrar adına çalışmalıyız. Bunların hepsini yapabilmek için bu çıktılara katkıda bulunabilecek ülkeler ile direkt çalışmalıyız. Suudi Arabistan bu ülkelerden birisi. Cuma Suudi liderler ile görüştüğümde benim hedefim ortak çıkar ve sorumluluklara dayalı stratejik ortaklığımızı güçlendirmek olacak.”
Biden, cuma İsrail’den Cidde’ye uçakla gezi eden ilk başkan olacağını kaydederek, bunun İsrail ile Arap dünyası içinde ilişkilerin düzeltilmesinin bir sembolü olacağını da belirtti.
Trump: Biden yerine seçilseydim Ukrayna’ya hiçbir şey olmazdı

Son Dakika Haberler