Bayram namazı iyi mi kılınır? Bayram namazı kaç rekat, farz mı? Diyanet bayram namazı kılınışı detayları!

08.07.2022 13:22 Son Güncelleme: 08.07.2022 13:25 Bayram namazının kılınışı ve rekat bilgisi, Kurban Bayramı’nın ilk gününe azca vakit kala gündeme geldi. 9 Temmuz Cumartesi Kurban Bayramı’nın ilk günü İslam alemi, bayram sabahında camileri doldurarak bayram namazını kılacak. İşte Diyanet’in verdiği bilgiler doğrultusunda bayram namazı ile ilgili en fazlaca merak edilenlerin yanıtları..
BAYRAM NAMAZI KAÇ REKATTIR?
Bayram namazı 2 rekattır. Ramazan ve Kurban Bayramı’nın ilk günü kılınır. Namazdan sonrasında bayram hutbesi okunması mümkün. Bayram namazları cemaatle beraber camilerde kılınır.
BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?
Bayram namazı öncesi hatırlatmaların peşinden müezzin kayyım nidada bulunarak namaz kılmak için camiye gelenleri iyi mi niyet edecekleri mevzusunda yönlendirir. Niyet edilirken hangi bayram namazı kılınacaksa o zikredilir. Örnek olarak “Niyet ettim Tanrı’ım senin rızan için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” yada aynı şekilde “Niyet ettim Tanrı’ım senin rızan için Kurban Bayramı namazı kılmaya, uydum hazır olan imama” şeklinde niyet edilir. Bundan sonrasında imamla beraber hareket edilerek. BAYRAM NAMAZI KILINIŞI:
1. Rekat
Bayram namazına niyet ettikten sonrasında tekbir alınır ve eller bağlanır,Sırasıyla imam hatip ve cemaat sükunet içinde “Sübhaneke duası”nı okur, sonrasında fasılalar halinde;Tıpkı iftitah tekbiri benzer biçimde tekrardan eller kulak hizasına kaldırılarak 1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,Sonrasında 2. Tekbir alınır ve eller gene yanlara salınır,Peşinden 3. Tekbir alınır ve bu sefer eller göbek hizasında bağlanır.İmam; gizlice “Euzü besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile beraber “Zammı sure yada zammı sure yerine geçecek oranda Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sükunet içinde imamı dinler. Rüku ve secde yapılarak 2. Rekata kalkılır.
2. Rekat
İmam; gizlice “Besmele” çeker, açıktan “Fatiha suresi” ile beraber “Zammı sure yada zammı sure yerine geçecek oranda Kur’an-ı Kerim” okur. Cemaat ise sükunet içinde imamı dinler.Peşinden yeniden tıpkı iftitah tekbiri benzer biçimde tekrardan eller kulak hizasına kaldırılarak  1. Tekbir alınır ve eller yanlara salınır,Sonrasında 2. Tekbir alınır ve eller gene yanlara salınır,Peşinden 3. Tekbir alınır ve eller gene yanlara salınır,Son olarak 4. Tekbir alınır sadece bu sefer eller kulak hizasına kaldırılmaz ve rükuya gidilir.Rüku ve secdenin peşinden oturulur, “Tahiyyat, Salli-Barik duaları” okunması mümkün ve ilkin sağ tarafa sonrasında sol tarafa merhaba verilerek namaz tamamlanır.Bundan sonrasında müezzinin refakatinde hep beraber 3 kez tekbir (teşrik) getirilir. Bu tekbirlerle beraber imam hatip bayram hutbesi okumak suretiyle minbere çıkar.
Sabah namazı iyi mi kılınır? Sabah namazı kaç rekat? Diyanet’e bakılırsa sabah namazı kılınışı!

Son Dakika Haberler