Bakanlıktan ‘1915 Çanakkale Köprüsü’ açıklaması

13.07.2022 18:57 Haber Deposu: İHA 1915 Çanakkale Köprüsü ile ilgili çıkan haberlere ilişkin Bakanlıktan meydana getirilen açıklamada, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının ülkeyi dünyanın önder ekonomileri arasına yükseltecek, milleti hak etmiş olduğu yere taşıyacak dev projeleri, devlet aklı ve politikalarının sonucu olarak düşündüğü, inşa etmiş olduğu vurgulanarak, “Yalnızca Türkiye’mizin değil, dünyanın hizmetine sunuyoruz. Her projemizde olduğu benzer biçimde, 1915 Çanakkale Köprüsü’yle de yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı gelişme stratejimizi destekliyoruz. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün de dâhil olduğu, son 20 yılda hayata geçirdiğimiz, ülkemizin 100 senelik altyapı ihtiyacımızı karşılayan tüm projelerimizle gurur duyuyoruz” denildi.
  “Kullandığımız Yap-İşlet-Devret modeli yardımıyla milletimizin cebinden bir kuruş çıkmadı”
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının bu projeler ile gurur duyduğunu sadece her seferinde karalama ile karşı karşıya kaldığına dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi:
“1915 Çanakkale Köprüsü ile ülkemizin tecim ve toplumsal hareketlilik için fazlaca mühim bir güzergahına devasa bir yatırım yapılmıştır. Kullandığımız Yap-İşlet-Devret modeli yardımıyla, yapım aşamasında devletimizin kasasından, milletimizin cebinden bir kuruş çıkmadı. Sadece; Türkiye’miz, Çanakkale Köprüsü ve Malkara Çanakkale Otoyolu ile 2 milyar 545 milyon avro bedelli bir yatırıma haiz oldu.”Köprünün açıldığından bu yana 4 ay geçmediğine dikkat çekilen açıklamada, bu süre zarfından devlet kasasından hemen hemen 1 kuruş dahi çıkmadığı vurgulanarak, “Fizibiliteler 3-5 aylık yapılmaz, işletme süresi için yapılır. Yapım, işletme ve finans maliyetlerini esas alan bir finansman modeli için yarışma yapılmış oldu ve kamu açısından en uygun olan teklif seçildi. Öteki projelerde olduğu benzer biçimde ilerleyen yıllarda güvence sayıları da aşılacak, devlete ek gelir getiren projelerden biri olacaktır. Üstelik mühendislik ve tasarım açısından eşi olmayan, dünyadaki en büyük ulaşım projelerinden kabul edilen bu eserimiz, istihdama, turizme, ticarete, kültüre ulusal ve internasyonal alanda sağlayacağı katkılarla, milletimize, çevreye, ülke ekonomisine ve dünyaya sunmuş olacağı kıymet ile eşi olmayan bir yapıdır” ifadeleri kullandı.
Senelik toplam 415 milyon avro tutum
1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu ile senelik toplam 415 milyon avro tutum sağlandığı bilgisine yer verilerek zamandan 382 milyon avro, akaryakıt tüketiminden 31 milyon 300 bin avro ve 3.234 ağaca eş kıymet, karbon salımındaki azalmayla, çevresel olarak 1 milyon 900 bin avro” tutum sağlandığı açıklandı. Çanakkale Köprüsü ve Malkara-Çanakkale Otoyolu’nun üretime tesirinin 5.362 milyar avro, GSYH (Gayrisafi Yurt İçi Hasıla) tesiri 2.442 milyar avro, istihdama senelik tesiri 118.209 şahıs bulunduğunu açıklandı.
Kurban Bayramı’nda ve Arefe gününde kullanılan vasıta istatistikleri de paylaşılarak, “18 Mart’ta hizmete aldığımız Köprü’müzü, Kurban Bayramı arifesi dahil olmak suretiyle 5 günde averaj 14 bin vasıta kullandı. Daha ilkin onlarca kere belirttiğimiz benzer biçimde; 2022 yılı itibarıyla Kamu-Hususi İş Birliği (KÖİ) ile hayata geçen otoyol projelerinde güvence ödemelerinde düşüş eğilimi başlamış olacak. Bu projelerde 2024’te ‘başa baş noktaya’ gelinecek, 2025’ten itibaren ise devletimiz gelir elde etmeye başlamış olacak. Tüm bunlara karşın, 1915 Çanakkale Köprüsü de dâhil olmak suretiyle KÖİ projeleri ile ilgili birçok kez kamuoyuna meydana getirilen bu bilgilendirmeler görmezden gelinmeye devam edilerek yalan, kara çalma, karalama ile eserlerimiz, projelerimiz, karartılmaya çalışılıyor” ifadeleri kullandı.
 
“Biz onları kamuoyunun vicdanına ve adalete havale ediyoruz”
Izahat şöyleki devam etti:
“CHP’li vekillerin uğrak adresi olan, vasıta geçişlerini yerinde saymaya üşenmedikleri Osmangazi Köprüsü’nü Kurban Bayramı arifesinde 81 bin vasıta kullandı. Köprü ve İstanbul-İzmir Otoyolu’nu son 6 ayda averaj günlük 46 bin vasıta kullandı, güvence sayıları aşıldı. ‘Kimse oradan uçmaz’ denilen İstanbul Havalimanı, 2021 senesinde 36 milyon 988 bin 563 yolcuya hizmet vererek Avrupa’nın en yoğun havalimanı oldu. Havalimanı’mız ilk işletme senesinde, güvence edilen 233,1 milyon avroluk Dış Hat Yolcu Gelirini aştı ve Gömü’ye 22,4 milyon avro tutarında ek ödeme yapılmış oldu. Yavuz Sultan Selim Köprüsü, sağlamış olduğu günlük 60 binden fazla vasıta geçişi ile Kamu Hususi İşbirliği’nin en güzel örneklerinden biri oldu. Boğaz geçiş trafiği rahat bir nefes aldı. Antalya Havalimanı’nın kapasite genişletmesi ihalesi için öngörülen 8,5 milyar euronun ilk ödemesi olan ortalama 2,138 milyar euro 28 Mart 2022 tarihinde Gömü’ye aktarıldı. Cumhuriyet tarihinde görülmemiş bir alt ve üst yapı kalkınma hamlesi başlatmanın her insana nasip olamayacağını biliyoruz. 20 yılda ulaştırma ve komünikasyon alanında ne yatırım yaptırsak, bunların hepsinden rahatsız olduklarının farkındayız. Sadece bu, sessiz kalacağımız anlamına gelmiyor. Evet, biz onları kamuoyunun vicdanına ve adalete havale ediyoruz. Sadece unutulmasın ki; ne milletimize hizmet etmekten vazgeçeriz ne de bu müfterilerle savaşım etmekten. Gerçekler ortada, yalanın, iftiranın, çarpıtmanın ömrü kısa. Onlar 20 senedir yaptıkları benzer biçimde yalanlarına sarıla dursunlar, biz dev eserlerimizle milletimize yarar sağlamaya devam edeceğiz. 20 senedir hiçbir yalan bunu engelleyemedi, bundan sonrasında da engelleyemez.”

Son Dakika Haberler